Paint.Net - Edycja fotografii i grafiki cyfrowej

Porady, uwagi, słabości Paint.Net-a

Problemy z Paint.Net-em po instalacji poprawki do Windowsa o sygnaturze KB2505438.

Po instalacji poprawki o sygnaturze KB2505438 » (wydanej 9 marca 2011) przestaje działać poprawnie narzędzie „Tekst” oraz lista dostępnych fontów.
Problem dotyczy Windows 7 bez Service Pack 1, Windows Server 2008 R2 oraz Windows Vista.
Windows XP nie jest zagrożony.
Rozwiązaniem są:

  • Instalacja Service Pack 1 lub Internet Explorera 9 (zdecydowanie zalecane)
  • W ostateczności deintalacja poprawki KB2505438

Instalację Service Pack 1 i Internet Explorera 9 można wykonać za pomocą Windows Update.

Więcej o naturze problemu można przeczytać na blogu Ricka Brewstera »

Jak wydrukować grafikę w skali w której została narysowana ?

Niestety, Paint.Net marnie radzi sobie z drukowaniem. Mimo to wydrukowanie grafiki/zdjęcia z zachowaniem skali (1:1) jest możliwe. Opis rozwiązanie znajduje się na stronie Druk »

Cofnij”/„Powtórz” działa wyłącznie wobec operacji modyfikujących obraz

Funkcje „Cofnij”, „Powtórz” nie działają na operacjach zmieniających widok obrazu, a wyłącznie na operacjach modyfikujących sam obraz (warto o tym pamiętać by, nie świadomie, nie cofnąć jakiejś swojej wcześniejszej edycji, próbując np. cofnąć stopień przybliżenie/oddalenia).

Pułapka na mysz w module „Kolory”

W trakcie operacji z użyciem modułu „Kolory” warto zwrócić uwagę na fakt, iż kliknięcia w obszarze umownego kwadratu, w który wpisane jest koło kolorów, są traktowane jako kliknięcia na brzegu koła.
Mogą więc one przypadkowo ustawić nowy kolor „nadpisując” wybraną, często po czasochłonnych próbach, barwę. Ponieważ zaś akurat lewe rogi owego kwadratu są zbliżone do najważniejszych ikon „Modułu kolorów”, o pomyłkę i „nadpisanie” wybranej barwy nie trudno.

Przywrócenie widoczności okien narzędziowych

W trakcie pracy może się zdażyć, iż któreś z okien narzędziowych (lub wszystkie) znikną, przesunięte poza obszar ekranu. W takiej sytuacji wielce pomocne jest, znajdujące się na pasku menu, polecenie „Okna” > „Przywróć położenie okien”, które ustawie je na pozycje domyślne.

Po użyciu narzędzia do rysowania/malowania nic się nie dzieje !?

Żadna tego typu operacja nie zostanie wykonana jeśli na obszarze roboczym znajduje się jakiś zaznaczony fragment. Zaznaczenie blokuje działanie wielu funkcji (np. rysowanie dowolnego obiektu, wypełnienie, gradient, gumka) poza jego obszarem.
Jeśli więc zostawiliśmy gdzieś obszar zaznaczenia (a chcemy podjąć edycję w innym miejscu), trzeba je usunąć, najlepiej skrótem klawiaturowym „Ctrl” + „D”.

Błędna podpowiedź dla narzędzi rysowania.

Wbrew dymkom podpowiedzi widocznym przy ikonach narzędzi rysowania, klawisz skrótu „O” nie wywołuje tych narzędzi, za pomocą klawisza „O” aktywowana jest funkcja rysowania prostych i krzywych.

Obrót tekstu

W Paint.Necie nie da się zmieniać stopnia nachylenia wprowadzanego tekstu/napisu (bez zmiany konta nachylenia całego rysunku) inaczej niż umieszczając go na osobnej warstwie (poprzez obrót warstwy z tekstem) lub dokonując operacji na zaznaczonych pikselach.